Menapoz Tanı ve Takibi

Home / Menapoz Tanı ve Takibi

Menapoz Tanı ve Takibi

Menapoz nedir?

“Menapoz” Latince kökenli bir kelime olup aylık adetlerin durması anlamına gelir. Kadının yumurtalıklarından üretilen hormonların artık yapılmamasına bağlı olarak adet görmemesi halidir.

Menapoz neden olur?

Ergenliğe girerken 500.000 civarında olan yumurtaların her ay tüketilmesiyle yumurtaların azalıp bitmesi ve yetersiz hormon salınımına bağlı olarak aylık adetlerin önce düzeninin bozulması sonra da tamamen kesilmesi sonucu menapoz gelişir.

Bu doğal süreç dışında ilaçlarla veya cerrahi yolla da menapoz gelişmektedir. Örneğin yumurtalıklarınızın alınması veya kemoterapi veya başka ilaçlarla yumurtalık fonksiyonlarının durması kaç yaşında olursanız olun sizi hızla menapoza sokar. Eğer rahminiz alınmış (histerektomi) ama yumurtalıklarınız bırakılmış ise artık adet kanamalarınız olmaz ama yumurtalıklar genellikle yumurtalar bitene kadar fonksiyonlarını sürdürürler. Histerektomi operasyonu geçirdiyseniz ve menapozal belirtileriniz olduğunu düşünüyorsanız hekiminize başvurmalısınız.

Menapoza girme yaşı kaçtır?

Ülkemizde yapılan çalışmalar ortalama menapoz yaşının 46-48 civarında olduğunu göstermiştir. Menapoz yaşında genetik faktörler önemli olup doğumdaki ve ergenliğe girerkenki yumurta sayısı ve yumurtaların tüketilme hızı belirleyici faktörlerdir. Annenin menapoz yaşı bir kadının menapoz yaşını belirlemede önemli bir etkendir. Sigara içen kadınların ve hiç doğum yapmayanların daha erken menapoza girdiği tespit edilmiştir.