Endometrial Kanser Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Endometrial Kanser Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Mayıs 14, 2023

Endometrial Kanser Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Endometrial kanser, rahim iç tabakasından kaynaklanan bir kanser türüdür. Endometrial kanser, kadınların en sık görülen kanserlerinden biridir ve genellikle menopoz sonrası dönemde ortaya çıkar.

Endometrial kanserin belirtileri arasında vajinal kanama, özellikle menopoz sonrası dönemde görülen kanama, pelvik ağrı, vajinal akıntı ve ağrılı ilişki yer alır. Ancak, bu belirtiler başka sağlık sorunlarının da bir işareti olabileceğinden, herhangi bir endişe uyandıran semptomların görülmesi durumunda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Endometrial kanserin tanısı, biyopsi alınması ile yani rahim içi dokudan biyopsi(parça) alınması ile yapılır. Hastalığın evresine ve yayılımına bağlı olarak, tedavi seçenekleri arasında cerrahi müdahale, radyoterapi, kemoterapi veya hormon tedavisi yer alabilir.

Erken evre endometrial kanserinde, cerrahi müdahale, genellikle tüm rahmin ve serviksin çıkarılması, hastalığın tedavisi için yeterli olabilir. Daha ileri evrelerde ise, radyoterapi veya kemoterapi, hastalığın kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Hormon tedavisi de, bazı durumlarda endometrial kanser tedavisinde kullanılabilir.

Özellikle menopoz sonrası kadınların, düzenli jinekolojik muayeneye gelmesi ve taramalarını yaptırması, endometrial kanser ve diğer jinekolojik kanserlerin erken teşhis edilmesi açısından önemlidir.

 

Değerli Yorumlarınızı Bekliyoruz.
 
 
   
 
Koru Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği