Gebelik öncesi danışmanlık ve muayene

Gebelik öncesi danışmanlık ve muayene

Mayıs 14, 2023

Gebelik Öncesi

Gebelik öncesinde kadın sağlığının değerlendirilmesi, sorunsuz bir gebelik süreci geçirilmesinin ön basamağını oluşturur.

Planlanmış bir gebelik öncesi, gebelik sürecine başlayacak olan anne adayının genel kontrollerinin yapılması hem annenin hem de bebeğin sağlığına olumlu katkılar sağlayacaktır.

Gebelik başlamadan önce bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmek, anne adayının üreme sağlığı açısından önemlidir. Bu süreçte anne adayının tanı almamış olan kronik hastalıkları olabilir. Özellikle hipertansiyon, diyabet, tiroid fonksiyon bozuklukları gibi gebelik sürecini olumsuz yönde etkileme ihtimali olan hastalıklar mutlaka süreç öncesinde tespit edilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Anne adayının gebelik öncesinde genel sistemi muayenesi yapılmalı, tansiyon, boy ve kilo ölçülmelidir. Transvaginal ultrasonografi ile rahim ve yumurtalıklar değerlendirilmelidir. Ayrıca rahim ağzı (servikal) smear testi yapılmalıdır.

Anne adayının özgeçmişi, aile hikayesi araştırılmalı, varsa önceki gebeliklerinin nasıl sonuçlandığı hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Fizik muayene sonrası laboratuvar testleri olarak açlık ve tokluk kan şekeri düzeyleri, karaciğer, böbrek, tiroid fonksiyon testleri yapılmalı, bebeği etkiliyebilecek olan enfeksiyöz ajanlara karşı bağışıklık durumu kontrol edilmelidir. Bu testlerinin sonucunda menfi bir durum var ise gebelik başlamadan önce gerekli olan tedaviler düzenlenmelidir. Diyabetik bir anne adayının kan şeker regulasyonunun sağlanması örnek olarak verilebilir.

Planlanmış gebelik öncesinde folik asit kullanımı bebeğin sinir sistemi gelişimi üzerinde faydalı olduğundan 3 ay öncesinden takviye olarak kullanılmalıdır.

Tüm anne adaylarının sağlıklı bir bebeğe sahip olmaları için gebelik öncesinde kadın hastalıkları ve doğum doktorlarını ziyaret etmeleri önemlidir.

Değerli Yorumlarınızı Bekliyoruz.
 
 
   
 
Koru Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği