Gebelikte şeker yükleme testi nasıl yapılır?

Gebelikte şeker yükleme testi nasıl yapılır?

Mayıs 14, 2023

Gebelikte şeker yükleme testi nasıl yapılır?

Gebelikte şeker yükleme testi, hamilelik sırasında kadınların gestasyonel diyabet gibi şeker hastalıklarını tespit etmek için yapılan bir testtir. Gestasyonel diyabet, gebelik sırasında ortaya çıkabilen ve doğumdan sonra genellikle kendiliğinden kaybolan geçici bir şeker hastalığıdır. Ancak gestasyonel diyabetin kontrolsüz bırakılması anne ve bebek için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, gestasyonel diyabetin erken teşhis edilmesi çok önemlidir.

Şimdi, gebelikte şeker yükleme testinin nasıl yapılacağına dair ayrıntılı bilgi verelim:

  1. Teste hazırlık: Gebeliğin 24-28. haftaları arasında yapılacak olan bu test için öncelikle doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir. Doktorunuz size testin ne zaman yapılacağı ve nasıl hazırlanmanız gerektiği konusunda bilgi verecektir. Hastanemizde genelikle 50 gr OGTT(oral glukoz tolerans testi) yapılmaktadır. Bu testten önce  aç kalmanıza gerek yoktur. Fakat, testten önce birkaç gün boyunca normal-rutin  beslenmenize devam etmelisiniz.Yoğun karbonhidrat içerikli gıdaları tüketmekten çekinmelisiniz.
  2. Testin yapılması: Testin ilk aşamasında size bir şekerli içecek verilir ve belirli aralıklarla kan şekeri seviyeniz tekrar kontrol edilir. Şekerli içecekte bulunan glikoz, kan dolaşımınıza hızla karışarak kan şekeri seviyenizi arttırır. Test yaklaşık 1 saat sürer.
  3. Test sonuçlarının değerlendirilmesi: Gebelikte şeker yükleme testinin sonuçları normalde 140 mg/dL'nin altında olur. Eğer sonuçlar 140-189 mg/dL arasında ise, gestasyonel diyabet riskiniz yüksek olabilir ve doktorunuz daha fazla test isteyebilir. Sonuçlar 190 mg/dL veya daha yüksekse, gestasyonel diyabet teşhisi konulabilir ve tedaviye başlanması gerekebilir.
  4. Test sonrası: Test sonrası, doktorunuz sonuçları size açıklayacak ve gebeliğiniz süresince takip edilmeniz gerekenler hakkında size bilgi verecektir. Gestasyonel diyabet teşhisi konulduysa, diyet değişiklikleri ve egzersiz programı gibi yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız gerekebilir. Bazı durumlarda, insülin veya diğer ilaçlar da reçete edilebilir.

Sonuç olarak, gebelikte şeker yükleme testi gestasyonel diyabet gibi şeker hastalıklarını erken teşhis etmek için önemli bir testtir. Testin doğru bir şekilde yapılması ve sonuçların uygun şekilde değerlendirilmesi çok önemlidir. Eğer gestasyonel diyabet teşhisi konulursa, doktorunuz sizinle birlikte uygun tedavi yöntemleri belirleyecektir.

Gebelikte şeker yükleme testi, gestasyonel diyabet varsa erken teşhis edilerek tedavi edilmesi için önemlidir. Tedavi, sağlıklı bir gebelik ve doğum için önemlidir. Tedaviye uyulmaması, bebekte daha büyük bir doğum ağırlığı, düşük kan şekeri seviyeleri, solunum problemleri ve diğer komplikasyonlarla sonuçlanabilir.

Gebelikte şeker yükleme testi hakkında bilmeniz gereken diğer bilgiler şunlardır:

  • Test sonuçları, gestasyonel diyabetin kesin teşhisini koymaz, ancak yüksek bir şüphe yaratırsa, doktor daha kapsamlı bir glukoz tolerans testi isteyebilir.
  • Gebelikte şeker yükleme testi, hamilelik boyunca birkaç kez tekrarlanabilir.
  • Test sonuçları normal olsa bile, anne adayının kan şekeri seviyeleri düzenli olarak takip edilmelidir.
  • Gestasyonel diyabeti olan kadınların doğumdan sonra kan şekeri seviyeleri normal olsa bile, gelecekte tip 2 diyabete yakalanma riski artar.
  • Gebelikte şeker yükleme testi, gebelik sırasında bebeğin gelişimini izlemek için başka testlerle birlikte kullanılabilir.

 

Değerli Yorumlarınızı Bekliyoruz.
 
 
   
 
Koru Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği