İkili üçlü dörtlü tarama testi nedir? ne zaman yapılır?

İkili üçlü dörtlü tarama testi nedir? ne zaman yapılır?

Mayıs 14, 2023

İkili üçlü dörtlü tarama testi nedir? ne zaman yapılır?

İkili, üçlü ve dörtlü tarama testleri gebelik sırasında yapılan bir dizi testtir. Bu testler, bebeğin sağlığı hakkında bilgi vermek için yapılan önemli bir adımdır. İkili, üçlü ve dörtlü tarama testleri, gebeliğin erken dönemlerinde yapılır ve down sendromu gibi bazı durumları tespit etmek için kullanılır. Tarama testleri genellikle herhangi bir komplikasyon veya risk olmadan yapılabilir.

NE ZAMAN YAPILIR?

İkili tarama testi, hamileliğin 11-14. haftalarında uygulanır. Bu testte, anne kanından elde edilen iki hormonun (serum beta HCG ve PAPP-A) seviyeleri ölçülür. Ayrıca, ultrason ile fetal ense kalınlığı da ölçülür. Bu test sonuçları, down sendromu riskini belirlemek için kullanılır.

Üçlü tarama testi, hamileliğin 15-20. haftalarında uygulanır. Bu testte, anne kanından elde edilen üç hormonun (alfa-fetoprotein, serum beta HCG ve estriol) seviyeleri ölçülür. Bu test sonuçları, down sendromu ve nöral tüp defekti riskini belirlemek için kullanılır.

Dörtlü tarama testi, hamileliğin 15-20. haftalarında uygulanır. Bu testte, üçlü tarama testinde ölçülen üç hormona ek olarak, inhibin-A hormonu da ölçülür. Bu test sonuçları, down sendromu ve nöral tüp defekti riskini belirlemek için kullanılır.

Bu testlerin sonuçları, down sendromu, trizomi 18 veya nöral tüp defekti gibi durumların riskini belirler. Test sonuçları, düşük veya yüksek risk olarak raporlanabilir. Yüksek riskli sonuçlar, ileri tanı testleri gibi daha kesin testler yapılmasına yol açabilir.

Bu testlerin avantajları arasında, erken tanı ve tedavi imkanı sunması yer alır. Bu testler sayesinde doğumsal anomalilerin erken tespiti sağlanarak, gerektiğinde müdahale edilmesiyle bebeklerin hayat kalitesinin arttırılması mümkün olabilir. Ancak bu testlerin doğru sonuçlar verme oranı %100 değildir ve yanlış pozitif ya da yanlış negatif sonuçlar görülebilir.

Sonuç olarak, ikili, üçlü ve dörtlü tarama testleri, gebelik sırasında uygulanan önemli testlerdir. Bu testler, down sendromu, trizomi 18 veya nöral tüp defekti gibi durumların erken tespiti ve tedavisi için kullanılır. Tarama testleri, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde detaylı ultrasonografi, amniyosentez veya kordosentez gibi invaziv testlere karar vermek için bazı ipuçları sağlar. Ancak herhangi bir tıbbi test gibi, bu testler de doğru sonuçlar verme oranı %100 değildir. Ancak bu testler kesin tanı koymak için yeterli değildir ve yanlış pozitif ya da yanlış negatif sonuçlar görülebilir.Bu nedenle, test sonuçlarına dayanarak karar vermeden önce doktorla görüşmek önemlidir.

 

Değerli Yorumlarınızı Bekliyoruz.
 
 
   
 
Koru Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği