Jinekolojik hastalıklar nelerdir?

Jinekolojik hastalıklar nelerdir?

Mayıs 16, 2023

Jinekolojik hastalıklar nelerdir?

Jinekolojik hastalıklar, kadınların üreme organları ve ilgili bölgelerde meydana gelen hastalıklardır. Bazı jinekolojik hastalıklar şunlardır:

 1. Menstrüel problemler (adet döngüsü bozuklukları, ağrılı adet görme, aşırı kanama vb.)
 2. Endometriozis (rahim iç tabakasının uterus dışında büyümesi)
 3. Polikistik Over Sendromu (PCOS) (yumurtalıklarda kistlerin oluşması)
 4. Rahim fibroidleri (rahimde benign tümörler)
 5. Rahim kanseri
 6. Serviks kanseri
 7. Vajinal enfeksiyonlar (mantar enfeksiyonları, bakteriyel vajinozis vb.)
 8. Pelvik inflamatuar hastalık (rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıkların enfeksiyonu)
 9. Vulva kanseri
 10. Vulvodynia (vulvada kronik ağrı)
 11. Adenomyozis (rahim kas dokusunun içine endometrial dokunun büyümesi)
 12. Bartholin kisti veya apsesi (vulva yakınında bulunan bezlerin enfeksiyonu)
 13. Menopoz ve östrojen yetersizliği ile ilgili problemler.

Kadınların üreme sistemi ile ilgili birçok hastalık vardır. Bu hastalıklar jinekolojik hastalıklar olarak adlandırılır. Jinekolojik hastalıklar, rahim, yumurtalıklar, fallop tüpleri, vajina ve vulva gibi kadın üreme organlarını etkileyen rahatsızlıklardır.

Enfeksiyonlar, jinekolojik hastalıklar arasında en yaygın olanıdır. Mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlar, bakteriyel vaginozis, mantar enfeksiyonları ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) gibi çeşitli tiplerde olabilirler. Bakteriyel vaginozis, vajinadaki doğal bakteri dengesinin bozulmasından kaynaklanan bir enfeksiyondur. Mantar enfeksiyonları ise genellikle Candida albicans adlı mantarın aşırı büyümesine bağlıdır.

Jinekolojik hastalıklar arasında fibroidler de oldukça yaygındır. Fibroidler, rahimdeki kas tabakasından kaynaklanan iyi huylu tümörlerdir. Genellikle herhangi bir belirti vermezler ancak bazı durumlarda adet kanamasının şiddeti artabilir ya da ağrı hissedilebilir. Büyük boyutlara ulaştıklarında idrar yolu ya da barsak fonksiyonunu bile etkileyebilirler.

Yumurtalık kistleri de jinekolojik hastalıklar arasında yer alır. Yumurtalık kistleri, yumurtalıkta meydana gelen sıvı dolu keseciklerdir. Çoğunlukla belirti vermezler ancak büyük boyutlu olanlar karın ağrısı, şişkinlik ve mide bulantısı gibi semptomlar ortaya çıkarabilir.

Jinekolojik kanserler de kadın sağlığı açısından önemli bir risk taşırlar. Rahim kanseri, serviks kanseri, yumurtalık kanseri ve vulva kanseri gibi çeşitli jinekolojik kanser türleri vardır. Bu kanserler özellikle yaşlı kadınlarda daha sık görülürler.

Endometriyozis, jinekolojik sorunlar arasında sık görülen bir hastalıktır. Endometriyozis, rahim iç tabakasının rahim dışında büyümesidir. Bu durum pelvik ağrı, adet düzensizliği ve infertiliteye neden olabilir.

Adet düzensizlikleri, menopoz belirtileri ve infertilite de jinekolojik sorunlar arasında sayılabilir. Adet düzensizlikleri, adet kanamasının düzenli olmayan bir şekilde gerçekleştiği durumlardır. Menopoz belirtileri ise genellikle 45-55 yaş arası kadınlarda görülen hormonal değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkan semptomlardır. Infertilite ise gebe kalamama durumudur.

Jinekolojik hastalıkların erken teşhisi ve tedavisi oldukça önemlidir. Kadınlar hastalık belirtileri gördüklerinde hemen doktorlarına başvurmalıdırlar. Ayrıca, düzenli jinekolojik kontroller yapmak da önemlidir. Bu kontroller sırasında doktorlar, hastalıkların erken teşhis edilmesini sağlayacak testler yaparlar.

Değerli Yorumlarınızı Bekliyoruz.
 
 
   
 
Koru Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği