top of page

📍Kızılırmak Mah. 1450. Sokak No:13 Çukurambar/Ankara

  • Whatsapp
  • Youtube
  • Instagram
kadın doğum ve jinekolog

KADIN DOĞUM

  • Yazarın fotoğrafıProf. Dr. Aydan BİRİ

Genital Estetik - Kadın Hastalıkları ve Doğum

Genital Estetik Nedir?

Genital estetik, hastanın genital bölgesinde doğuştan olan ya da bazı dış etkenler sebebiyle sonradan gelişen şekil bozukluklarının giderilmesi için uygulanan estetik yöntemlerdir.


Genital bölgede oluşan bu şekil bozuklukları, hastalarda yaşamlarını olumsuz şekilde etkileyecek boyutta bir özgüven eksikliği yaratır. Özellikle kadın hastaların günlük yaşantısını olumsuz etkilediği gibi cinsel yaşamlarında da huzursuzluk ve mutsuzluk hatta isteksizlik  yaratabilmektedir.


Genital Estetik


Genital bölgeyi meydana getiren bölümlerde (vagen, iç-dış dudaklar, kızlık zarı ve klitoris) zaman içinde yaşanan deformasyonlar, sadece estetik açıdan kötü bir görünüme yol açmakla kalmaz; aynı zamanda kadın hastalarda kendine güvensizlik, cinsellikte yetersizlik-isteksizlik-çekinme, tatmin olamama ya da utanma gibi sorunlara da neden olur. Hatta zamanla cinsel isteksizlik vajinismusa kadar ilerleyebilir, vajinal akıntı ya da cinsel ilişki esnasında anksiyete gibi ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Toplum olarak da açık ve rahat bir şekilde anlatılamayan bu sorun çözümsüz kalır ve maalesef zamanla psikolojik bozukluklara kadar ilerleyebilir. Erken dönemde fark edilerek doğru yaklaşımla tedavi edilen hastalarda yaşam kalitesinde önemli ir artış görülür.


 

Genital Estetik Bölümleri Nelerdir?

Perinoplasti : Vajina daraltması işlemi ile birlikte yapılan bu uygulama, genelde vajina girişi ile makat arasındaki bölgeye uygulanır. Doğum sonrası yapılan işlemlerin normal zamanda ve tam olarak iyileşememesi sonucu bu bölgede bir takım anatomik bozuklar meydana gelebilir. Bu bozukluk da daha sonrasında cinsel ilişkide rahatsızlık veya haz almada azalmaya sebep olabilir.  Bu anatomik bozukluğun giderilmesi işlemine “perinoplasti” ismi verilmektedir.

Labioplasti (İç Dudakların Düzeltilmesi) : Labium adı verilen ve dış genital yapıyı oluşturan dudaklar, zaman içinde genetik yapıdan kaynaklı ya da yaşa bağlı nedenlerden dolayı uzayabilir ya da aşağı doğru sarkabilir. Bu gibi sarkma durumları da hastaların genital bölge dış görüntülerinde bozukluğa yol açabilir. Mayo veya bikini hatta dar pantolon giyilmesi durumunda ön tarafta oluşan kabarık görünüm hastalara önemli ölçüde rahatsızlık vermektedir. Bunun yanı sıra, dış genital bölgede oluşan dışa doğru uzamalar ya da sarkmalar; vajina girişini örttüğü için cinsel ilişki esnasında zorlanmaya ya da ağrı hissetmeye neden olabilir. Basit bir “labioplasti” operasyonu ile bu uzamış ya da sarkmış dudaklara müdahele edilerek, dudaklar yeniden şekillendirilir. Estetik yapısını kaybetmiş, gevşemiş dudaklar dolgunlaştırılabilir veya dudaklar kesilerek kısaltılabilir. Böylece hastaların hem dış görünüşleri hem de özgüvenleri tazelenmiş olur.

Hoodolasti : Büyültme ve küçültme şeklinde 2 farklı işlem olarak uygulanan ve aynı zamanda kliteroplasti adı ile de bilinen bu yöntem, klitoris bölgesinde yer alan derilerin kıvrımlarının düzeltilmesini amaçlamaktadır. “Hoodolasti” operasyonu ile klitorisin üzerinde yer alan fazla doku alınarak hiçbir yara izi oluşturmadan hastanın estetik bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. 

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) :  Genetik yapıya bağlı olan ya da vajinal gerçekleşen doğumlar sonrasında meydana gelen genişlemelere zaman içerisinde çok sık rastlanmaktadır. Bu genişlemelerden dolayı oluşan şekil bozuklukları, özellikle cinsel ilişki esnasında alınan hazzın hem kadın hem de erkek tarafından az hissedilmesine, hatta tamamen yok olmasına neden olabilir. “ Vajinoplasti” adı verilen bu cerrahi müdahale ile vajina kısmında gevşeyen dokular daraltılabilir, ayrıca etrafındaki diğer dokuların da gençleştirilmesi sağlanabilmektedir. Bu işlem genital bölge ile ilgili pek çok sorunu çözmekle birlikte idrar kaçırma (üriner inkontinans) sorununa da çözüm getirebilmektedir.

Hymenoplasti  (Kızlık Zarı Dikimi): Genel hatlarıyla yırtılan kızlık zarının (Hymen) yeniden dikilmesi işlemine verilen isimdir. Dikilerek onarılabilen kızlık zarında yırtığın oluş zamanı ve dokuların vereceği tepki de önemlidir. Kızlık zarı işleminde esas amaç zarı eski anatomik haline getirmek ve cinsel birleşme esnasında kanamanın meydana gelmesini sağlamaktır. Kızlık zarı dikimi cinsel ilşki sayısı ve ilişkinin ne zaman olduğu farketmeksizin yapılabilir, hatta doğum sonrası bile uygulanabilir.

Klitoris Ameliyatı (Kliteroplasti): Klitoris kadın cinsel bölgesinde en hassas ve cinsel hazzın en yüksek noktada olduğu bir bölgedir. Klitoris bazı kadınlarda normalden daha büyüktür ve bunun küçültülmesi için de bu ameliyat yapılabilir. Klitorisin üzerinde bulunan derinin fazlası cinsel hazzı azaltabilir, bu nedenle bu ameliyat ile bu deri düzeltilir.

G Noktası Estetiği: Orgazm aşısı (G Shot) olarak adlandırılan kemik ve lif karışımından oluşan özel karışım madde G noktasına enjekte edilerek bu bölgenin büyütülmesi sağlanır. Böylece hassasiyet artar, kadınlarda orgazm olma memnuniyeti de aynı şekilde yükselir.

Epizyotomi (Doğum İzlerinin Düzeltilmesi): Kötü şekilde iyileşmiş ya da iyi onarılmamış epizyotomi alanları nedeni ile ağrılı ilişki veya cinsel tatminsizlik yaşanabilir. Burada lokal ya da genel anestezi altında yapılan bu uygulamada bu sorunlu doku çıkartılır ve yara yeri özel dikiş materyalleri ile yeniden estetik olarak dikilir. Bu işlem sırasında doğuma bağlı olarak oluşan vajen yırtıkları da düzeltilir.

Vajina Beyazlatma İşlemi: Genital bölge çok farklı nedenlerden dolayı zamanla esmerleşebilir, bölgesel veya geniş renk koyulaşması, siyahlaşma, kararma sorunları ile karşı karşıya kalır.Bu tip durumlarda lazer ile hem büyük dudaklara hem de küçük dudaklara renk açma işlemi uygulanabilir.

 

Genital Estetik Sonrası Hayat Nasıl Değişir?

Genital estetik eskisi kadar olmasa da artık bir tabu olmaktan ziyade, bazı kesimler tarafından daha rahatça ifade edilebilen ve korkulmadan doktora başvurarak çözüm önerii istenen bir rahatsızlık olarak görülebilmektedir. Bu duruma genital estetik alanında uygulanan yöntemlere daha kolay ulaşılması ve yaşanan bu büyük soruna kısa sürede çözüm sunulması da etkili olmuştur.

Hastalar kendilerine uygulanan yöntemlerden sonra hızlıca iş ve sosyal hayatlarına geri dönebilmekle kalmayıp, ilerlemiş ve hızlı tıbbi teknikler sayesinde kolaylıkla istediği sonuca en kısa sürede ulaşabilmektedir. Özellikle kadın hastalarda görülen özgüven artışı, rahat ve istediği gibi giyinebilme ve cinsel hayatlarındaki düzelmelerle (her iki taraf içinde geçerli) hayata karşı çok daha istekli ve dirayetli oldukları gözlemlenebilir.


Genital Estetik Tedavisi Nerede Yaptırılmalı?

Genital estetik tedavisi için seçeceğiniz doktor ve işlemin yapılacağı merkez çok önemlidir. Sağlığınız için genital estetik işlemi yaptıracağınız merkezin steril olması ve güvenilir şekilde hizmet sunuyor olması gerekmektedir.

Genital estetik konusunda hastanemizi önceden ziyaret edebilir, işlemi nerede yaptıracağınızı öğrenebilirsiniz. Doktorlarımızla yapacağınız görüşme ve ön muayene ile izin için neler yapılabileceği konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.


Genital Estetik Fiyatları 2024

Genital estetik fiyatları 2024 yılında değişiklik göstermektedir. Herkesin ihtiyacı olan genital estetik işlem farklı olduğu için öncelikle hastanemizde muayene olmanız ve sizin için hangi işlemin yapılması gerektiğini öğrenmeniz önerilir. Bu şekilde size genital estetik paketi fiyatı belirlenir. Herkesin ihtiyacı farklı olduğu için fiyatlandırma da farklı olabilir.


5 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments