top of page

📍Kızılırmak Mah. 1450. Sokak No:13 Çukurambar/Ankara

  • Whatsapp
  • Youtube
  • Instagram
kadın doğum ve jinekolog

KADIN DOĞUM

  • Yazarın fotoğrafıProf. Dr. Aydan BİRİ

HİSTEREKTOMİ (Rahim Alınması Ameliyatı)

Histerektomi (rahim alınması ) en sık yapılan jinekolojik ameliyatlardandır. Histerektomi çeşitli sebeplerle ve çeşitli şekillerde yapılabilir.


İlk kez 19. yy’da da abdominal ve vajinal olarak yapılan histerektomi 1989 yılında laparoskopik olarak yapılmaya başlanmıştır. Laparoskopik cerrahi geleneksellaparoskopik aletler veya robotik ekipman kullanılarak bilgisayar yardımı ile yapılır.


HİSTEREKTOMİ (Rahim Alınması Ameliyatı)


Rahim neden alınır?

·    Uterinmyomlar (Miyom)

·    Adenomiyozis

·    Anormal uterin kanamalar (Aşırı ve sık adet görme )

·    Endometriozis (çikolata kisti hastalığı)

·    Rahim sarkması

Ayrıca kadın üreme organlarında gelişen kanserler de histerektomi (rahim alınması) sebeplerindendir.


Rahim alınması ameliyatı kaç saat sürer?

Ameliyat sebebine göre ameliyat süresi değişkenlik göstermekle beraber ortalama 2-4 saat civarında sürer. Kanser nedeniyle yapılan operasyonlar daha uzun zaman alabilir.


 

Histerektomi ameliyatı kapalı olarak yapılabilir mi?

Eğer bir hastaya histerektomi yapılcaksa mümkünse önce vaginal yol tercih edilir. Daha sonra cerrahın deneyimine göre laparoskopik, robotik veya açık cerrahi şeklinde yapılabilir.


Histerektomi (Rahim alınması ameliyatı )riskli mi?

Histerektomi ( Rahim alınması ameliyatı ) ameliyatı majör bir cerrahidir. Histerektomi sebebine göre riskleride farklılık gösterir. Uterus karın içi bir organ olması sebebiyle ameliyat sırasında mesane (idrar torbası ), üreter, barsak, büyük damar yaralanması riski nadir de olsa mevcuttur. Bu risklerle ilgili hasta ameliyat öncesi yazılı ve sözlü olarak bilgilendirilir.

Kapalı rahim ameliyatı iyileşme süresi ne kadardır?

Histerektomi ( Rahim alınması ameliyatı ) yapılış tekniğine bağlı olarak değişmekle birlikte kapalı yöntem cerrahilerde bu süre daha kısadır. Hasta yaklaşık 1-2 gün hastanede kalır. Ortalama 7-10 gün içerisinde günlük hayatına döner. İşe dönüş süresi 2-4 hafta arasında değişir.


0 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios